Povjerenje hrvatskih građana u državne institucije je na najnižoj mogućoj razini. Nepovjerenje u državne institucije, a posredno u same osobe koje predvode te institucije, doprinosi sveopćoj društvenoj depresiji.
Hrvatski građani svjedoče nepodnošljivo visokoj razini korupcije u Hrvatskoj, koju atestiraju sve relevantne domaće i međunarodne organizacije.
Korupcija je, pak, posljedica ne-funkcioniranja državnih institucija, jer ukoliko bi državne institucije vršile zadaće koje su im zakonom određene, onda razina korupcija, kao što je trenutačno u Hrvatskoj, ne bi bila moguća.
Svatko razuman si postavlja pitanje – zašto osobe koje obnašaju državne dužnosti pasivno promatraju kršenje zakona, ili ih čak djelomično i potiču? Ako dakle državni dužnosnik ili njemu bliske osobe primaju mito kako bi sprječavale djelovanje državnih institucija, onda je dužnost svih poštenih građana i javnih djelatnika svim raspoloživim demokratskim i zakonskim sredstvima, boriti se protiv zlouporaba državnih dužnosnika, jer zlouporabe koje čine državni dužnosnici jesu ujedno i temeljno izvorište korupcije u društvu.
Stoga je nulta točka u sprječavanju bezakonja i suzbijanja korupcije, utvrditi vjerodostojnost državnih dužnosnika, to jest legalnost njihove imovine.
Nema ni jednog razloga, koji bi sprječavao obvezu Hrvatskog sabora, da odgovori vapaju hrvatskih građana za poštenjem i društvenom pravdom, te aktivno i odlučno započne borbu protiv bezakonja i korupcije.
Hrvatskim građanima je dosta korupcije, niskih plaća, visokih cijena i društvene nepravde kojoj su izloženi, stoga je Hrvatski sabor obvezan raspraviti i prihvatiti navedeni prijedlog.
S poštovanjem,
Karolina Vidović Krišto
zastupnica i predsjednica OIP-a