Poštovani,
Stanovnici zadarske županije, točnije Općine Gračac, izvijestili su me o sustavnom onečišćenju rijeke Une i dosad neviđenoj manipulaciji te suspenziji hrvatskih zakona kao i europske pravne stečevine, po pitanju gradnje male hidroelektrane na rijeci Uni.
Glavni onečišćivač rijeke Une jest ribogojilište u vlasništvu tvrtke Adriatic Farming d.o.o.
koje protupravno crpi vodu iz rijeke Une te sipanjem soli i štetnog sastojka formalina zagađuje rijeku Unu. Upravo glavni akteri tog spornog ribogojilišta, organiziranom manipulacijom sprječavaju gradnju male hidroelektrane, koja je inače po općeprihvaćenim europskim standardima najčišći oblik proizvodnje struje na zelenim osnovama.
Stoga zahtijevam da žurno sazovete tematsku sjednicu naslovljena tri odbora, te utvrdite činjenice i donesete zaključke kako bismo zaštitili rijeku Unu od onečišćenja – ali i spriječili obmanjivanje hrvatske javnosti i suspenziju pravnog poretka RH.
OBRAZLOŽENJE
1. Ciljanom kampanjom, koju je započeo saborski zastupnik Milorad Pupovac zajedno s direktorom Adria Summita i marketinškim poduzetnikom iz Beograda Zoranom Torbicom, te direktorom ribogojilišta Adriatic Farming, Radom Dubajićem, mala hidroelektrana na rijeci Uni proglašena je onečišćivačem i ugrozom za rijeku Unu.
Ovo je jedinstven primjer u Europi da se hidroelektrana smatra ekološkom ugrozom. Još k tomu – koja se gradi na mjestu dosadašnje vodenice.
Hidroelektrana je u svojoj biti modernija tehnologija dosadašnje vodenice. Netko treba objasniti kako buduća hidroelektrana malog kapaciteta, može biti ugroza za rijeku Unu, a navedena vodenica, koja je desetljećima radila, nije bila ugroza za okoliš.
2. Kampanju za ukidanje građevinske dozvole i onemogućavanje gradnje hidroelektrane koordinira vijećnik Općinskog vijeća Općine Gračaca, Rade Dubajić, koji je ujedno i direktor ribogojilišta koje se nalazi u blizini buduće hidroelektrane, u naselju Suvaja kod mjesta Srb, a koje i samo crpi vodu iz rijeke Une, i to putem ilegalno položenih cijevi. Državni Inspektorat RH također je upućen u cijeli slučaj, te je obavio izvid i utvrdio ilegalne radnje – ali bez ikakvih sankcija za ribogojilište koje je u vlasništvu tvrtke Adriatic Farming d.o.o.
Nadalje, Rade Dubajić, kao zaposlenik tvrtke Adriatic Farming d.o.o., u ime iste tvrtke podnosi zahtjeve za izmjenu prostornog plana Općinskom vijeću općine Gračaca, a u svrhu povećanja kapaciteta ribogojilišta, da bi potom u funkciji općinskog vijećnika odlučivao o vlastitom zahtjevu.
Ribogojilište Adriatic Farming d.o.o., koje je uzgajalo kanadsku pastrvu, počelo je uzgajati mlađ lososa za čije je potrebe u bazene ribogojilišta nasipavalo enormne količine soli, ali i formalina (nekoliko hektolitara), koji su se potom vraćali izravno u rijeku Unu – i to bez ikakvih filtera, što je izravno onečišćenje rijeke Une.
Dakle, dokazani zagađivač rijeke Une, ribogojilište Adriatic Farming, organizira kampanju protiv ekološki čiste proizvodnje struje, to jest, male hidroelektrane.
3. Organizirano kršenje zakona vidljivo je i u činjenici da je Zoran Torbica iz Beograda 7. kolovoza 2024., na svom FaceBook-profilu objavio da ”je ministarka Marija“ (Vučković, opaska autora) „pročešljala sve“ i „pronašla da lokacijska dozvola jednostavno nije važeća, narodski rečeno kriminal, a posledično nije ni građevinska“ te se „sada čeka inspektorat da „zvanično“ obori dozvolu“.
Ova činjenica je dokaz da su u ovom slučaju zakoni suspendirani te da se orkestriranom medijskom bukom suspendiraju zakonom stečena prava.
Odbori moraju odgovoriti odakle poduzetniku iz Beograda saznanje što hrvatska resorna ministrica Vučković radi i kakve odluke će donijeti Državni Inspektorat RH. Ovdje se mora utvrditi i je li u pitanju ugroza hrvatske nacionalne sigurnosti, s obzirom na to da neovlaštene osobe izvan Hrvatske imaju saznanja o navodnim rezultatima rada hrvatske ministrice.
4. Sprječavanje gradnje, sukladno pravomoćnoj građevinskoj dozvoli jest teško kršenje Ustava RH i europske pravne stečevine. Građevinska dozvola, za koju su prošli svi redovni i izvanredni inspekcijski rokovi, ne može biti dovedena u pitanje, osim ako je sudski dokazano da je prilikom njezinog ishođenja došlo do kriminalnih radnji.
Posebno je zabrinjavajuća brzina i usklađenost djelovanja pravosudne i izvršne vlasti u sprječavanju izgradnje male hidroelektrane. Dokaz tomu jest činjenica da je Udruga Una podnijela tužbu Upravnom sudu u Splitu, i to 21. kolovoza 2024., a da su već 26. kolovoza 2024. osobe vezane uz predmet dobile obavijest Upravnog suda o očitovanju na istu.
Dakle, ovo je neupitan dokaz o utjecaju na hrvatsko pravosuđe, što jest protuustavno te teški oblik počinjenja kaznenog djela! Brzina dostave od strane suda dokaz je da se nije primjenjivala uobičajena sudska praksa, dakle, netko je utjecao na Upravni sud u Splitu!
Poštovane dame i gospodo,
hidroelektrane su najčišći i najpouzdaniji oblik proizvodnje zelene energije. Tako će Republika Slovenija na svojoj obali rijeke Save izgraditi 10 hidroelektrana, a Njemačka pokrajina Bavarska ima 4200 hidroelektrana sa kojima pokriva potrebu 4 milijuna potrošača!
Gradnja malih hidroelektrana trend je u cijeloj Europi – upravo zbog njihovog idealnog doprinosa očuvanju okoliša. Dakle, ono što je u Europi poželjno, u Hrvatskoj se proglašava štetnim!
Stoga ste vi kao odbori dužni utvrditi kako je moguće da na temelju organizirane kampanje – i to djelomično izvan RH – a u toj kampanji glavnu ulogu imaju stvarni onečišćivači rijeke Une, imaju takvu moć na hrvatska ministarstva, DIRH, zadarski župan i mediji orkestrirano sudjeluju u kršenju hrvatskog Ustava, zakona i europske pravne stečevine.
U konačnici, kakva je poruka bilo kojem domaćem ili stranom investitoru i sama činjenica da se unatoč pravomoćnoj građevinskoj dozvoli nakon isteka svih inspekcijskih rokova može spriječiti gradnja?
S poštovanjem,
Karolina Vidović Krišto
predsjednica OIP-a
—
Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav
Odboru za prostorno uređenje i graditeljstvo
Odboru za zaštitu okoliša i prirode
Zagreb, 11. listopada 2024.